BeLightBC

Щодо календарів та святкувань

Щодо календарів та святкувань

Святкувати двічі на рік Різдво, Великдень, Трійцю якось незвично та трохи незручно. Але у перехідний період таке трапляється... 

 

У християнській традиції є свята "перехідні" й "не перехідні". Такі свята, як Різдво, Благовіщення, Хрещення, Преображення завжди святкують у той самий день у календарі. А Вхід Господа до Єрусалиму, Великдень, Вознесіння, Трійця випадають на різні дні кожного року.

 

Християнська традиція святкування в Україні формувалася під впливом московського православ'я. А московське православ'я користується так званим "старим стилем", тобто юліанським календарем. Тож Різдво святкували 7 січня, що відповідало 25 грудня старого стилю. Усі "не перехідні" свята були прив'язані до днів старого стилю, за юліанським календарем. Різниця у святкуванні завжди становить 13 днів.

 

Але! Це тільки "не перехідні" свята! Ви знаєте, що різниця між "єврейською", "католицькою" і "православною" Пасхою майже завжди буває різною. А часом ці дні можуть навіть збігатися! Це тому, що в цьому випадку різниця визначається не календарем, а способом визначення дня Великодня для поточного року. Євреї обчислюють день Пасхи у власний спосіб, а християни вирішили не поєднуватися з євреями в цій справі. До того ж католики (захід) пішли своїм шляхом визначення дня Великодня, а православні (схід) пішли своїм. Відповідно до дня Великодня прив'язані і дні Вербного, а також Вознесіння та Трійці.

 

Тому, реформуючи календар святкових Богослужінь, потрібно вибрати календар та традицію визначення Великодня. З "не перехідними" святами справа простіше й очевидніше. Переходимо на григоріанський календар (на новий стиль) і святкуємо ці свята з більшістю християн у всьому світі (і точно не з московським патріархатом).

 

А ось зі святами, що "переходять", трохи складніше. Зверніть увагу, що українські православні вирішили переходити на новий календар і це стосується лише "не перехідних" свят! Тобто Великдень вони поки що визначають православним (східним) способом. Це означає, що в Україні ці свята залишаються в православному обчисленні дня святкування, який найчастіше не збігається з католицьким (західним).

 

Це означає, що потрібно ухвалити рішення про те, за якою саме традицією слідуватимемо у визначенні дня Великодня: католицькою чи православною (чи за єврейською?).

 

Якщо наслідуємо католицьку, то всі свята будуть збігатися із західними протестантами та католиками, але водночас деякі (перехідні) не будуть збігатися з українським православ'ям, які становлять більшість в Україні.

 

Якщо будемо за православною, то всі свята будуть збігатися з українським православ'ям (тобто з більшістю в Україні), але водночас деякі (перехідні) не будуть збігатися із західним християнством.

 

Чого ми хочемо: повністю збігатися в днях святкування із  більшістю на Заході чи з більшістю в Україні?

Прочитано 94 разів